צור קשר

גישור לגירושין

 


גישור - כי אין לי דרך אחרת

 

 

לבני זוג אשר בחרו לסיים את מערכת היחסים ביניהם, ולהתגרש, אין דרך אחרת להיפרד מלבד הדרך הגישורית. הגישור הנו הכלי האולטימטיבי לנהל את משבר הפרידה וניתוק היחסים. מעבר ליתרונות הטכניים, שהרי מדובר בדרך הקצרה ביותר, הזולה ביותר, והאפקטיבית ביותר לפירוד, קיימים בעיקר יתרונות איכותיים הקשורים בליבת הפירוד. זו הדרך האפקטיבית ביותר לשמר סטאטוס קוו ביחסים בעתיד, להיפרד כאשר כל צד מן הצדדים זוכה למענה לצרכיו האישיים, ולהביא למצב של-WIN-WIN . במאמר זה נדון ביתרונותיו של הכלי הגישורי על פני ההליך המשפטי בפרידה וגירושין.

 

פרידה וגישור

הפרידה קשה מנשוא. קיימת קשת מצבים המובילים לפרידה. פרידה חד צדדית, בה אחד הצדדים מחליט כי הוא מבקש לסיים את מערכת היחסים ואילו הצד השני אינו מעוניין בפירוד. במצב זה, חוסר האיזון ברצונות הצדדים עשוי להובילם לסכסוך עמוק, אשר יקשה על הליך הפירוד. הסכסוך, עשוי להתגלגל לרגלי בית המשפט ולהוביל למאבק משפטי ארוך וממושך, אשר לעתים יוכרע על ידי איכות עורך הדין בא כוחו של אחד הצדדים או ע"י רמת לוחמנותו. פרידה בהסכמה אף היא קשה מנשוא, בעיקר כאשר מדובר בפרידה וניתוק ממערכת יחסים ארוכת טווח. גם בפרידה בהסכמה, והבנה כי לבני הזוג לא יכול להיות עתיד משותף, עשויים להתגלע מחלוקות הקשורות באופן פירוק היחסים בעיקר במצבים בהם מעורבים רכוש ונכסים רבים אשר ברשות הצדדים שבמחלוקת. כך או כך, השבר הוא גדול, הכאב רב, ומדובר באחד הצדדים המורכבים ביותר שבני זוג  עשויים להתמודד איתו.

 

מהו הליך הגישור?

הליך רצוני בו בני הזוג מסתייעים בצד שלישי, המגשר, אשר מכוון, מוביל, מנווט אותם לדו שיח מכבד ואמפטי שמטרתו בניית הסכמות על העניינים ביניהם המצויים במחלוקת. בעזרת המגשר, משנים נקודת מבט, עד כדי ראיית הקונפליקט הקיים כהזדמנות. תוך כדי הליך הגישור, לעיתים הצדדים לומדים דברים חדשים על עצמם ועל בן הזוג, דברים שהם לא ידעו קודם, או נכון יותר לומר שפשוט לא ראו אותם. במהלך הגישור, מתקיים דיאלוג בין הצדדים, ממנו ניתן לזהות את  העמדות אשר כל אחד מהם מציג. העמדות מתורגמות לצרכים או אינטרסים של הצדדים. מניתוח והבנת הצרכים ניתן ליצור חלופות חדשות שמתוכן על פי רוב נוצרות ההסכמות. מדובר בהליך קצר יחסית, בן מספר פגישות, כאשר קצב ההתקדמות תלוי בעיקר בצדדים לגישור. הליך הגישור מתבצע כל כולו בהסכמה. תכלית ההליך הוא רצון הצדדים לפתור את המחלוקת בדרכי נועם. לצדדים יכולת להמשיך או לפרוש מהגישור בכל שלב ושלב בהליך. כל פרטי ההליך חסויים, ובמידה והליך מסתיים ללא הסכם, חל איסור להשתמש בחומר שנמסר בהליך הגישור בעת ההתדיינות המשפטית בין הצדדים היה וההליך יתנהל בבית משפט.

 

ההבדל בין גישור להליך משפטי

בניגוד לגישור, ניהול הליך גירושין כאשר כל אחד מן הצדדים שוכר לעצמו עורך דין, עלול לארוך חודשים רבים ולעתים גם שנים, ואף כרוך בעלויות גבוהות ביותר. עלות שכר טרחת עו"ד בתיקי גירושין עלולה להגיע לעשרות אלפי ש"ח לכל צד! במאבקים משפטיים, אנו עדים לרוב להסלמת היחסים בין בני הזוג, שלעתים אף מתרחשת בעידודם של עורכי הדין המייצגים. ככלל, בדרך זו מוצאים עצמם בני הזוג בהליך שאין להם שליטה עליו, שתוצאותיו נקבעים ונפסקים ע"י בית המשפט, ובסיומו נוצר נתק בין בני הזוג.

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של בתי המשפט, תוך כדי הליכי הגירושין, לעודד את הצדדים להגיע להסכמות ולפשרות. אם כך – מדוע לשלם שכר טרחה לעו"ד, להיאבק ולהעכיר את היחסים, אם ממילא בסופו של יום רבים המקרים המסתיימים בפשרה?

 

האם אפשר לעשות זאת לבד?

מדוע יש צורך במגשר? האם אפשר לעשות זאת לבד? לעתים, בני זוג שמגיעים להסכמה על פרידה מעוניינים להסכים ביניהם גם על תנאי הפרידה. לכאורה, אין הם זקוקים למגשר, שכן יש ביניהם הסכמה. אולם, יתרונו של המגשר הוא בהיכרותו את ההליך, את הסיכונים הכרוכים בו, את הפרטים המשמעותיים שיש לעמוד עליהם בהסכם הפרידה, נושאים אשר בני הזוג נתקלים בהם לראשונה. מגשר מכיר גם את נקודת הייחוס החיצונית, הסיכונים העומדים ותלויים פני הזוג במידה ויגיעו למערכת השיפוטית, ואף את הפרטים הכלכליים הטכניים, את זכויות בני הזוג, ואת העולם הפיננסי המורכב שיש להתייחס אליו במהלך הגישור.

 

אם אתם הורים לילדים

לבני זוג אשר מתגרשים והם הורים לילדים צעירים, המשימה קשה הרבה יותר. ראשית, עליהם ללוות את ילדיהם בכל הליך הפירוד, להגן עליהם, ולמצוא את האיזון בין מידת השיתוף שלהם בתהליך לבין חשיפת היתר לפרטים. שנית, על בני הזוג לזכור שאמנם הם מתגרשים, אך הם יישארו הוריהם של ילדיהם לעולם ועד. יש להם אחריות לכלכל את ילדיהם, לדאוג לעתידם, לדיור נאות, להחליט בנוגע לבריאותם ולחינוכם. בעתיד, ייקחו שני בני הזוג חלק באירועים משמעותיים של ילדיהם, החל ממסיבות בגן הילדים ובבית הספר, דרך ימי הולדת, בר מצווה, ועד לחתונות ולידות ועוד. הילדים ירצו תמיד לראות את שני ההורים באירועים אלה. גירושין בגישור, הנה הדרך הנכונה ביותר לייצר פלטפורמה טובה ליחסים בין בני הזוג כהורים לילדים.

 

ייעוץ מאנשי מקצוע נוספים

הסתייעות באנשי מקצוע במהלך הגירושין מומלצת ביותר. פסיכולוגים מסייעים בייעוץ להורים המבקשים לטפל בילדיהם בדרך הטובה ביותר בתקופת הגירושין; אקטוארים או רואי חשבון מייעצים בהערכת שווי הנכסים; יעוץ עורך דין מטעם כל אחד מן הצדדים הוא המשמעותי ביותר, במסגרתו עובר עורך הדין על הסכם הגישור ומחווה דעתו המקצועית על ההסכם. אני מאמינה כי למפגש עם עורך הדין חשיבות רבה, על מנת שכל אחד מבני הזוג יבין לעומק את המשמעות המשפטית של הסכם הגישור אליו הגיעו ביחס למציאות המשפטית הנהוגה בארץ.

 

היום שאחרי

קל יותר "להרים את הראש" לאחר פרידה שהתבצעה בהליך גישור, מאשר לאחר ניהול מאבק משפטי. ככלות הכול, הליך הגישור חוסך את הכעס, העימותים והמטען הרגשי השלילי שגורם מאבק משפטי. לאחר מאבק משפטי, זוגות רבים גוררים כעס וטינה אחד כלפי השני, המפריעים להם לפתוח דף חדש.

חברים וחברות: לאחר הגירושין, תמצאו את עצמכם נפרדים מחלק מחבריכם. לעיתים לא אתם תהיו היוזמים של הניתוק הזה, אלא הם, משום שרוב החברים מרגישים צורך "לבחור צד" ומתקשים לשמור על קשר מקביל עם שני הצדדים. בדרך כלל כל אחד "לוקח איתו" את החברים שהיו שלו מלפני הנישואין. זהו מצב טבעי ביותר, אך לחלק מהמתגרשים הוא קשה. מומלץ לשמור על קשר טוב ורציף עם החברים שנשארו אתכם, לצאת, לבלות, להיענות להזמנות ולקיים חיי חברה פעילים. סביבת חברים עשויה לסייע מאד בהתמודדות עם הגירושין.

תמיכה קבוצתית: כוחה של קבוצה לתמוך את חבריה הנו עצום. היא מהווה כר נפלא למילוי חללי הזמן הנפערים כתוצאה מחלוקת האחריות ההורית על משמורת הילדים, ומתחושת הניתוק החברתי של החברויות שמקורן בצד השני, שבחרו לא לשמור על קשר עם שני הצדדים. היא מהווה פלטפורמה להזנה במידע פרקטי לתועלתם האישית לאור הסטאטוס החדש, ובעיקר מאפשרת את תחושת "אחים לצרה", התומכת מאוד. אם יש באפשרותכם להשתלב בקבוצת תמיכה – עשו זאת. לעיתים הדבר יעיל אף יותר מליווי פסיכולוג.

זוגיות שנייה: זו לא מילה גסה. ההיפך הוא הנכון. זוגיות שנייה מאפשרת צמיחה אישית מחודשת, השבת הביטחון העצמי, החזרת החיים למסלולם, וכאשר הזוגיות השנייה מוצלחת, היא מציגה מודל חיים זוגי בריא לילדים. לאחר שסיימתם את פרק הפרידה, שנסו מותניים, בקשו מחברים להכיר לכם אנשים פנויים וצאו למשימה – למצוא זוגיות חדשה וחבר חדש לחיים. לאחר הליך גישור, לכל אחד מבני הזוג קל יותר לקבל את העובדה שבן הזוג מפתח זוגיות שנייה חדשה.

 

ולסיום - האם הגישור מתאים לכולם?

שאלת מליון הדולר היא האם הגישור מתאים לכולם או שישנם זוגות  ש"אינם מתאימים לגישור"? ובכן, אם לא מנסים לא יודעים. יתכן ויש זוגות שלא ניתן יהיה להגיע להסכם גישור עימם מסיבות שונות – חוסר כוונה אמיתית לגישור, רצון לנקמה בבן הזוג השני וכו', אולם המחיר שישלמו על הניסיון בגישור קטן ושולי ביחס למחיר שישלמו בהליך משפטי לו לא ניסו קודם לכן את פתרון הגישור.

 

פרידה היא מציאות כואבת, מורכבת רגשית, מלווה בייסורי מצפון, חששות, כעסים, אכזבה ושבירת אמון. לכן - אין דרך טובה אחרת מלבד הגישור.