צור קשר

הסכם ממון

 

 

יפה שעה אחת קודם

 

 

המציאות החדשה, בה צעירים נישאים בגיל מאוחר יותר, הביאה למצב בו זוגות נישאים כאשר הם צברו זה מכבר הון לא מועט. ההורים של היום, צוברים רכוש רב יותר מהוריהם, ויש ביכלתם לסייע מבחינה כלכלית לילדיהם, והם אף מעוניינים לתמוך בילדיהם ולספק להם את קרש הקפיצה הכלכלית שהם לא זכו לו. 


לצד החשש הטבעי מההחלטה של כל אחד מבני הזוג הצעיר לקשור את גורלו בגורל השני לשנים רבות, הסטטיסטיקה מאכזבת ולצערי הרב, כשליש מהזוגות שנישאים בכל שנה במדינת ישראל יתגרשו בממוצע בתוך 12 שנים.

 

הסכמי ממון - היום כולם יודעים מה זה


שינויים אלה בחברה, מעודדים את הזוגות הטריים לחתום על הסכם ממון טרם הנישואים ובמקרים רבים טרם המעבר להתגורר יחד בביתו של אחד מבני הזוג. לא אחת, מתנים ההורים של בן הזוג אשר מעוניינים לסייע לילדיהם, את הסיוע הכלכלי שינתן להם בעריכת הסכם ממון. ההורים, אם כן, מפוכחים יותר מילדיהם.

 

 

הסכם ממון כמנגנון הגנה

יצירת הסכם ממון קודם הנישואים, שקול למנגנון הגנה לבני הזוג. קיימות סיבות רבות ליצור הסכם ממון מעבר לסיבה המשמעותית ביותר הנעוצה בהסכמה מראש והתווית האופן בו בני הזוג מבקשים לקבוע את חלוקת רכושם והרכוש אשר יצברו יחדיו בעתיד. הסכם ממון נועד לסכם את האופן בו יגנו הצדדים על רכושם הן כאשר קיים חוסר איזון במשאבים שכל אחד מן הצדדים מביא לתוך חיי הנישואים והן כאשר בני זוג צוברים רכוש במהלך הנישואים אך לא מעוניינים לחלוק בו על פי הוראת החוק.

 

מה קורה כשאין הסכם ממון?

חוק יחסי ממון, (שחל רק על אלו שנישאו אחרי 1.1.1974) קובע, כי בשעה שבני זוג לא ערכו הסכם ממון, יחשבו כאילו הסכימו לאמור בהוראות חוק יחסי ממון. בעיקרו, קובע החוק כי כל הרכוש המשותף שנצבר בחיי הנישואים של בני הזוג יאוזן ביום פקיעת הנישואין. על אלו שנשאו לפני 1.1.1974, חלה הלכת השיתוף, המניחה כי במהלך החיים המשותפים לבני הזוג היתה כוונה לשתף אחד את השני בנכסיהם. לחוק יש מספר חריגים שחשוב מאד להכיר ועל כן מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בדיני משפחה.

מעבר לפערי המידע באי הכרת החוק, ועל אף הקושי הרגשי הרב ביצירת הסכם כלכלי שעשוי לעסוק בעיקרו בהפרדה רכושית, לנגד עינינו תמיד צריך לעמוד הקושי שאנו עשויים להתמודד עימו ביצירת הסכמות בעת פרידה וגירושין, כאשר מערכת היחסים רעועה, שבירה, וטעונה. הסכם ממון שנכתב מראש מונע הסלמת היחסים אם חלילה הם יגיעו לסיומם.

 

הנכסים שכל אחד מבני הזוג הביא לתוך הנישואים

לחלק מאתנו נדמה, שאך צודק הוא שהיה ובני הזוג מתגוררים בדירה שנרכשה כולה על ידי אחד הצדדים, במידה והם יפרדו הדירה תהיה שייכת לבן זוג שרכש את הדירה. לחלקנו האחר, נדמה כי לבעל הממון יש אחריות לדאוג לבן הזוג השני. ואכן, אנו רואים מגמה של בית המשפט, מתוך הרצון לשקף את הצרכים החברתיים, לקבוע כי זוגות שחיים יחדיו תקופה ארוכה ובעיקר כאשר נולדו להם ילדים משותפים, יהיו זכאים במשותף לזכויות בדירה זו. גם כאן הפסיקה אינה אחידה ונתונה לשיקול דעתו של בית המשפט. הסכם ממון מרוקן את הצורך של בית המשפט להפעיל שיקול דעת ומותיר אותו בידיכם.

 

פוטנציאל השתכרות

 כאשר פוטנציאל ההשתכרות אינו מאוזן, ואחד מבני הזוג מסוגל להרוויח יותר מהשני, קביעת האופן בו יחולק הרכוש בין בני הזוג בעתיד, מקבלת משנה תוקף. כמובן, שנתון זה הופך משמעותי יותר כאשר לבני הזוג יש ילדים משותפים. הסכם ממון יכל לשקף גם חלוקה לא מאוזנת של הרכוש לטובת אחד הצדדים, המתחשבת ביכולתו להתקיים מבחינה כלכלית בעתיד.

 

אופי בני הזוג והשקפת עולמם

לאופיים של בני הזוג והשקפת עולמם, השפעה רבה על הסכם הממון. שאלות כמו עצמאות כלכלית של כל אחד מבני הזוג, חלוקת תפקידים במשק הבית והקביעה מי נושא בנטל העיקרי של גידול הילדים, כמו גם המדיניות בצורך לחיסכון לעתיד, הן שאלות העשויות להפתר בהסכם ממון, בו כל אחד מבני הזוג יכל להביא לידי ביטוי את צרכיו בהסכמה מפורשת עוד בתחילת הזוגיות.

 

ילדים

הסכם ממון שנכתב מבעוד מועד מאפשר יצירת מעטפת הגנה לילדי בני הזוג, שלדאבוני, הופכים לא אחת לקלף מיקוח בין זוגות בעת סכסוך גירושין. הסכם ממון שנכתב בראשיתה של מערכת היחסים יכל לשקף את צרכי הילדים שנולדו ואלו שיוולדו בעתיד ולהגן על צרכיהם מבעוד מועד.

 

מועד יצירת ההסכם

 הסכם ממון ניתן ליצר בכל שלב במערכת היחסים של בני הזוג. החל מהתקופה שלפני הנישואין דרך כל שנות החיים המשותפות. מוטב ליצור אותו מוקדם ככל האפשר, אך בכל תקופת הנישואין, אף פעם לא מאוחר מדי לעשות זאת.

 

תוקפו של הסכם הממון

את הסכם הממון ניתן ומומלץ לאשר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הדתי, ע"פ דתם של בני הזוג, (בית הדין הרבני אצל יהודים) ובכך להעניק לו תוקף של פסק דין. כמו כן, ניתן לאשרו בפני נוטריון.

 

אם כן, הקדימו תרופה למכה, וכתבו הסכם ממון ביניכם, אשר ישקף את החלטותיכם בדבר המשטר הרכושי המתאים לכם והימנעו מן הצורך שבית המשפט יחליט בכך עבורכם.